Anglia, Chiny, Etiopia – co przybyło do nas z tamtych rejonów?

Anglia, Chiny, Etiopia – co przybyło do nas z tamtych rejonów?

W nowoczesnym świecie kiedy przewiezienie dowolnego produktu na drugi koniec świata nie jest wielkim wyzwaniem, jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia potraw, które dla naszych przodków byłyby co najmniej egzotyczne. Nie poświęcamy uwagi temu skąd się wzięło nasze jedzenie, a nierzadko pochodzenie różnych pokarmów jest interesujące.

To, że herbata przywędrowała z Chin wiedzą chyba wszyscy. Jednakże pochodzenie najbardziej rozpowszechnionej w dzisiejszych czasach odmiany – herbaty czarnej – dla wielu osób nie jest już takie oczywiste. Chińczycy oryginalnie pili bowiem jedynie herbatę białą, zieloną lub czerwoną. Herbata czarna pojawiła się dzięki zachodnim handlarzom, którzy sprowadzali ją na Stary Kontynent. Jak do tego doszło? Otóż herbata przewożona przez wiele miesięcy w lukach drewnianych żaglowców utleniała się dużo bardziej niż pierwotnie było zamierzone. Nabierała przez to bardziej intensywnego smaku.

Innym produktem od zawsze wiązanym z Państwem Środka jest ryż. Współczesne badania wykazują, że ryż został pierwotnie udomowiony w dolinie rzeki Jangcy już 11500 lat przed naszą erą. Mało kto jednakże wie, że hodowlę ryżu całkowicie niezależnie odkryto także w Afryce. Dzisiaj uprawia się aż 40 tys. odmian ryżu. Stanowią one podstawą diety przeszło 50% ludzkości.

Następną rośliną, która stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów diety w okolicach, z których pochodzi jest smaczliwka wdzięczna. Nic Ci to mówi? Jej owoce znane są jako awokado, a samo drzewo jako Awokado Właściwe. Badania wykopaliskowe wykazują, że rośliny te były uprawiane już 7000 lat przed naszą erą na teranie Meksyku. O tym jak korzystne dla zdrowia jest jedzenie awokado wiadomo nie od dziś. Jednak stanowi to istotny problem dla mieszkańców terenów, gdzie uprawia się te owoce. Wzrost popularności owoców smaczliwki jako składnika zdrowej diety w krajach zachodnich spowodował podniesienie cen, przez co dostęp tego cennego owocu zmniejszyła się dla mieszkańców terenów gdzie jest uprawiany.

Powróćmy jednakże do napojów. W ostatnim czasie nawet w Anglii będącej ostoją wielbicieli herbaty, na pierwszą lokatę jeśli chodzi o spożycie wychodzi kawa. Istnieją dwie koncepcje dotyczące pochodzenia nazwy kawy. Pierwsza wskazuje pochodzenie od arabskiego wyrazu kahva. Inna koncepcja dowodzi, że nazwa pochodzi od Kaffy – obszaru i miasta w Etiopii. Obydwie wersje dużo mówią o pochodzeniu kawy. Nasiona kawy zaczęły być wykorzystywane przez ludzi w Etiopii już w 3000 lat temu. Pierwotnie spożywano je całkiem inaczej niż dzisiaj. Napój przygotowywany z kawy, był gotowany z… soli i masła. Technikę przygotowywania ziaren przez wypalanie opracowano w Jemenie, gdzie kawa trafiła wraz z arabskimi handlarzami. Stamtąd wraz z Beduinami upowszechniła się na wszystkich terenach zamieszkiwanych przez naród arabski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *