Wspomnienia w obiektywie. Kto jakiego aparatu używa?

Wspomnienia w obiektywie. Kto jakiego aparatu używa?

Fotografia towarzyszy nam obecnie na każdym kroku. Rozwój technologii pozwala robić zdjęcia w każdej chwili. Głównym założeniem jest oczywiście utrwalenie danej chwili. Jednak profesjonalna fotografia poza stworzeniem wyjątkowego obrazu, za cel obiera sobie również przekazanie informacji. Dlatego dziennikarze czy podróżnicy, zajmujący się robieniem zdjęć zawodowo, dużą wagę przywiązują do sprzętu. Czy inwestycja to tylko kwestia jakości zdjęć? Co sprawia, że fotografia nieustannie się rozwija?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zdjęć są oczywiście prasowe. Czy będzie to relacja z gali filmowej czy obrad sejmu, głównym ich zadaniem jest przekazanie pewnej informacji. Sprzęt, którym dysponują dziennikarze musi być dostosowany do warunków w jakich przychodzi im pracować. Relacja z pokazu mody czy sesja do wywiadu nie wymagają specjalnych parametrów. Są to zdjęcia przede wszystkim statyczne, więc wystarczy podstawowa lustrzanka i ustawienie modela.

Inaczej sprawa ma się w przypadku dziennikarzy, którzy relacjonują różnego rodzaju wydarzenia. Dynamika, która cechuje obraz wymaga często wyczucia chwili. Jednak to może nie wystarczyć, aby zrobić perfekcyjne zdjęcie. W związku z tym niezbędny staje się obiektyw o odpowiednim przybliżeniu czy możliwość sekcji zdjęć. Dodatkowo sam aparat powinien być zabezpieczony przed uszkodzeniem. Każdy szczegół podnosi cenę sprzętu. Wydaje się jednak, że inwestycja jest adekwatna do prestiżu.

Odpowiedni aparat jest szczególnie istotny w przypadku podróżników. Uchwycenie piękna natury lub przekazanie klimatu danej kultury nie jest łatwe. Dlatego firmy takie jak Nikon czy Canon, nieustannie udoskonalają swoje produkty. Z jednej strony rozwijają „wnętrze”. Podniesienie nasycenia kolorów czy odporności na wstrząsy pozwalają uzyskać dobrej jakości zdjęcia nawet na kołyszącej się łodzi. Drugą kwestią jest obudowa. Aparat musi być odporny na wodę, pył czy mróz. Musi również dobrze leżeć w ręce i nie być ciężki. Profesjonalny sprzęt spełniający te warunki to już spora inwestycja. Zdjęcia nim wykonane potrafią przynieść niesamowite korzyści.

Można stwierdzić, że branża fotograficzna nigdy nie przestanie się rozwijać. Nawet satelity robią zdjęcia. A na świecie zawsze będzie działo się coś co warto zrelacjonować. Rozwój technologii oraz zapotrzebowanie ludzi na informację to podstawowe czynniki, dzięki którym inwestycje w fotografię jeszcze długo będą intratne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *