Kulinarne podróże – czyli przysmaki świata

Kulinarne podróże – czyli przysmaki świata

Dawniej, by spróbować nieznanych smaków musieliśmy wyjeżdżać na dalekie wyprawy. Kuchnia grecka, francuska, czy gruzińskie potrawy były dostępne tylko dla tychże, którzy nie obawiają się wyjeżdżać nawet w bardzo odległe rejony.

Aktualnie bardzo się to zmieniło i egzotycznych smaków jesteśmy w stanie skosztować bez mała na każdym kroku. Największa oferta bezspornie osiągalna jest w dużych miastach. Jakie smaki mamy możliwość spotkać częściej? A które z nich są gorzej dostępne?

Chyba najczęściej spotykaną w naszym kraju kuchnią – są przysmaki Włochów. Pizza bez mała dla każdego jest daniem tak popularnym, już kompletnie nie uznawanym za cudze danie. Podobnie jest z menu tureckim, nikogo nie zdumiewa wszędobylskość kebabów. Jednakże kuchnia grecka, choć naturalnie wszystkim znana – nie zawsze jest już tak swobodnie osiągalna.

Dania chińskie to także potrawy, jakich obecność w Polsce już mało kogo zadziwia. Odmiennie jest z kolei z kuchnią japońską. Pomimo, że w naszych gastronomiach zdołamy już odszukać spokojnie ramen, to wciąż nie jest on aż tak słynny. To zamiennik do polskiego rosołu, z tym że w wieloma różnymi dodatkami. W zależności od rodzaju, znajdziemy w nim jadalne wodorosty, jajka, czy wieprzowinę. Natomiast w Japonii wydaje się być jednym z najbardziej znanych posiłków.

Smacznymi daniami cechuje się także sztuka kulinarna Gruzinów. Najbardziej znanymi potrawami są: chaczapuri – innymi słowy pszenny placek z rożnego rodzaju dodatkami i chinkali – są to małe pierogi w specyficznym kształcie, z uzupełnieniem rosołu wewnątrz.

Niezmiernie smaczna jest podobnie tajska kuchnia. Jej charakterystycznymi produktami są mleczko kokosowe, owoce morza, chilli, zielona kolendra. Niesamowite są też zupy tajskie, jakich wybór jest wyjątkowo szeroki.

Także w Polsce mamy wiele przeróżnych potraw specyficznych dla poszczególnych regionów, jakich warto posmakować! To niesamowite, jak dzięki egzotycznym potrawom możemy podróżować, nawet nie ruszając się z kraju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *