Szlakiem modernistycznych budowli Europy

Szlakiem modernistycznych budowli Europy

Podróżując po Europie – zwykle bywamy w najbardziej oczywistych miejscach – zwiedzając np. wieżę Eiffela w Paryżu, Tropical Islands w Berlinie, Park Güell w Barcelonie, czy Big Ben w Londynie. Warto jednak zboczyć nieco w głównej trasy turystycznej, by zobaczyć nieco więcej, niż to co oczywiste dla turystów. Ciekawą ścieżką jest szlak po modernistycznych budowlach w Europie.


Jednym z takich zabytków jest budynek mieszkalny Unité d’Habitation w Berlinie. Budynek miał stanowić element modernistycznej wystawy mieszkaniowej w Berlinie w 1957 r. Jego konstrukcja został oparta beton architektoniczny. Do budowy zostały użyte wylewane płyty stropowe jak i płytki betonowe.

W Polsce również mamy budynek, który stanowi nie lada dzieło modernizmu, którego głównym budulcem jest beton architektoniczny. Na liście wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy – znajduje się Hala Stulecia we Wrocławiu, która była jednym z ważniejszych elementów Wystawy Ziem Odzyskanych. Wokół budynku jest spory plac, którego podłoże stanowią płytki betonowe, a nieopodal prezentuje się współczesna multimedialna fontanna, której pokaz warto zobaczyć, przy okazji wizyty we Wrocławiu.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Barcelona. I choć Hiszpania w pierwszym momencie kojarzy się wszystkim z gorącą temperaturą, plażami i palmami, warto jednak zwrócić uwagę na sferę związaną a architekturą, a tej w Barcelonie nie brakuje. Jednym z najbardziej docenianych wśród modernistycznych budynków na świecie jest Pawilon barceloński Ludwiga Miesa van der Rohe. Został zbudowany w 1929 r i stanowił wejście do nie niemieckiej części na światowej wystawie. Przy okazji będąc w Barcelonie warto także zobaczyć Torre Abgar – i choć znajdują się w nim głównie powierzchnie biurowe, stanowi on jedną z najsłynniejszych budowli w mieście. Fasada budynku pokryta jest szkłem, ale jego główna konstrukcja opiera się użyciu betonu zbrojonego.

Zobacz też: https://www.modernconcrete.pl/beton-w-kuchni/

Ciekawym miejscem w Europie wykorzystującym beton jest wzgórze Montmarte. Do Bazyliki Sacre Coeur u szczytu wzgórza – chętnie odwiedzanej przez turystów – prowadzą nie mniej znane schody z betonu architektonicznego. Przyjezdni chętnie na nich przesiadują, podziwiając okoliczne widoki. Schody te są biernym bohaterem jednego z bardzo znanych francuskich filmów – Amelia. Przy okazji wizyty na Montmarte, warto zwiedzić również kafejkę, w której pracowała tytułowa bohaterka. Po tak udanej podróży, wracając do szarej rzeczywistości – możemy jeszcze przez chwilę rozmarzyć się na własnym tarasie i patrząc leniwie na swoje płyty betonowe od producenta, powspominać odwiedzone w Europie modernistyczne budowle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *